We’ve all been there: pay day is still a week away and you only have $20 to your name. This might feel like a reason to panic, but the truth is, you have options. There are certain tips and tricks you can implement so you can make that $20 go its very farthest and get the most grocery bang for your buck. Take a look at these tip on how to get the most groceries for your dollar. So you can be sure to stretch your food budget the best you can until pay day arrives.

How to get the most groceries for your dollar, Grocery saving tips

Purchase rice in bulk.

A 2 pound bag of rice will cost you about $2, especially if you buy generic. Rice is perfect for stuffing in tortillas, adding to casseroles, or serving as a side dish. You can even add some milk and sugar to it for rice pudding, and inexpensive dessert idea. ($2)

Purchase beans in bulk.

Consider a 2 pound bag of beans, perfect for using as a side dish, in soups or stews, or add them to wraps. They are full of protein, taste great, and cost pennies per serving. Just soak them to soften them and then cook to your liking. ($2)

Canned vegetables may cost less than fresh.

It can be hard to find fresh produce at a great price. If you can grab cucumbers or peppers for under $1 each grab them. If not, you may be better off buying canned. Head to a store such as Walmart or FreshCo where you can grab canned tomatoes, green beans, corn and peas for less than .80 cents a can. ($3)

Apples and bananas are your cheapest fruit option.

If you thought fresh vegetables were expensive, fresh fruit can be even worse! When you’re on a budget, fresh bananas and apples are your best options. Simple red lunch box apples run about .25 cents each, while bananas are around .70 cents per pound. This is a great way to get the fruit your body needs while staying on budget. ($3)

Powdered drink mixes are pennies per serving.

Beverages can be pricey, so instead, opt for water dressed up with a drink packet if you’re wanting something other than plain water. You can find powered drink mixes for pennies per serving. For calcium, milk may be pricey so opt for a few yogurt cups at .50 cents or so each. ($2)

Chicken will be your most budget friendly choice of meat.

You can often find chicken wings, drumsticks or thighs for a low price so this is your most budget friendly option. Dress them up with salad dressing or simple olive oil and salt and pepper. Some other cheap “meat” 😉 options include deli meat and of course, hot dogs. ($5)

Opt for day old bread choices.

Visit the day old bread store or raid the clearance bin at your local grocer for bread items under $1. Bread is perfect for sandwiches, making garlic bread, making croutons, etc. Plus if you find a great deal on it, you can freeze it. ($3)

Don’t let pay day being days away keep you from eating well. Keep these tips in mind for how to make the most of your grocery budget between pay days and see how much they can help!

How do you make your grocery budget stretch in between pay days?