We all know buying in bulk is a great way to save money for our families. When you buy larger quantities you pay less for each ounce, serving, or piece. Sadly sometimes our best intentions to save money by purchasing in bulk, costs us more money than we intended. The good news is, all of those great intentions can pay off and you can buy in bulk to save money with a little planning and know-how.

Use the tips below to help you learn how to buy in bulk to save money.

How to Buy in Bulk to Actually Save Money

Decide if bulk is worth it for your family.

Smaller families do not need to buy everything in bulk because when food goes bad you are not truly saving anything. Some things like toilet paper and cleaning supplies are great to buy in bulk for everyone. They will never go bad and you can get your money’s worth from a purchase like that. However, in most cases, a small family may find it challenging to go through large quantities of perishable items before they go bad.

Compare bulk price to the regular price.

Sometimes buying in bulk is not as good of a deal as may sound. Take the time to divide the price by ounces, servings, or pieces so that you can see how much you are really paying. When sales hit it can often be better to buy the smaller packages than to purchase the bulk one, not on sale.

Check expiration dates and rotate your stock.

It is really easy for things to be forgotten in the back of the pantry or freezer for a long period of time. Only to be discovered when it is too late. Grab a sharpie and put dates in large print on everything. Move new items to the back when putting your groceries away to avoid using the newest items before the old.

Store items well to make them last longer.

Airtight containers can keep your bulk supplies fresh longer. A vacuum sealer can keep that fresh meat you found a great deal on from being freezer burnt before you can use it, and storing produce like carrots in water will keep them fresh longer giving you time to use them.

Plan your menu to use up fresh items before they go bad.

Nothing can ruin a great deal like not using what you bought before it begins to rot. When purchasing produce in bulk you really want to be sure you have a plan to use it. When we find a really good deal we plan to use it in every meal and snack we can to be sure it gets used.

Compare prices and selections at your local wholesale clubs BEFORE buying a membership.

Often places like Costco will let you in to check out the selection before you buy a membership. Compare the prices of the top ten things your family will be buying in bulk and go with the club membership if that will give you the best deal on these items.

Look for bulk in unexpected places.

Often supermarkets will have bulk basics like flour in 25-pound sacks available. Your local farmer’s market is a great place to find a deal on bulk produce from local farmers looking to clear out stock by the end of the day. You do not have to purchase a wholesale club membership to buy in bulk if you take the time to shop around helping you save a bit more money when buying in bulk.

Do you find buying in bulk is worth it for your family? What things do you most often buy in bulk? From where?