how much money can you save growing herbs

Have you ever wondered how much money you can save when you grow your own herbs? The truth is, you can save a significant amount by growing your own as opposed to buying them at your local grocery store. And just think, with all of that money you save, you can buy that new patio chair you wanted, or perhaps some more flowers to beautify the yard. Take a look below at how the savings can break down for you and how much you can pocket after just one growing season.

First, let’s look at the cost of fresh herbs via your grocery store:
At my local grocery store, a small package of fresh basil is about $3. The cost of a basil plant at my local farmer’s market or greenhouse is $2. As it grows throughout the season, I can easily pick off three times that amount of leaves. So to buy 30 leaves fresh at my grocer it would be $9. Growing it on my own it costs $2.

Now, let’s look at the costs associated with growing your herbs:
To grow your herbs you will need some pots or land, soil, and fertilizer if you desire. You will also need to water regularly. While these supplies do cost money, they are not necessarily expensive and a little goes a long way. You can rest assured that growing your own herbs is inexpensive and does not take any real chunk of money out of your budget.

And remember, you only pick what you need:
When you grow your own herbs, you don’t pick them until you need them and you only pick what you need. This way, you avoid waste. If you bought a package of fresh herbs at your grocery store, you may not get to them all at once and some will certainly end up in the garbage. That’s like throwing money away! When you grow your own, you avoid this and only pick and use what you need for a particular recipe.

Over the course of a growing season, suppose you planted five herb plants at $2 each. For about $10, those five plants can easily grow $30 or more of fresh herbs. That is a wonderful investment and return on your money.

Try growing your own herbs and you will not only eat fresher, you will save money in the process.

You might also like:

shares