Here’s a question from Lynn:

I’m trying to feed 2.5 people on $25 per week in groceries, per person – that’s $62.50/week. The group contains a 16-yo girl, a 35 yo man (he’s the .5- he’s gone 50% of the time) and me, a 33-yo woman. I live in Sudbury, ON. We also have 2 other children (11 & 8) to feed about 6 days per month. Any thoughts/comments?

Can you help her out?